Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
DrukarniewPolsce.pl

Drukarnia LETICA

zobacz
Poleć nas innym

Słownik

DTP (ang. Desktop Publishing)

to termin oznaczający pierwotnie ogół czynności związanych z przygotowaniem na komputerze materiałów, które będą później powielone metodami poligraficznymi. Krócej mówiąc, termin ten oznaczał komputerowe przygotowanie do druku. W tym znaczeniu termin ten dotyczy nie tylko fazy projektowej, czyli tworzenia w programach komputerowych obrazu (oraz kształtu) stron publikacji, ale także zarządzania pracą grupową, a nawet odnosi się do komputerowego sterowania urządzeniami wykorzystywanymi w tym procesie, a więc np. naświetlarkami czy maszynami drukarskimi. Z czasem pojęcie DTP zaczęło odnosić się także do przygotowywania dokumentów do publikacji w postaci elektronicznej (cyfrowej).

Proces DTP rozpoczyna się wprowadzeniem do komputera tekstu i obrazu. Poszczególne elementy graficzne podlegają następnie indywidualnej obróbce, a na tekst jest nanoszona korekta. Następnie odbywa się zasadnicza część procesu, czyli ułożenie z tych wszystkich elementów gotowego projektu stron publikacji, łącznie z naniesieniem informacji dla drukarza i introligatora. Na tym etapie pracy można również umieścić informacje o obrazie całej składki (patrz: impozycja). Czynność końcowa to zapisanie danych komputerowych w postaci pliku postscriptowego lub (coraz częściej) pliku PDF. W ramach DTP można również zarządzać przepływem prac w drukarni oraz sterować urządzeniami przygotowalni poligraficznej, jak i samej drukarni.

Istotne jest, że DTP zajmuje się nie tylko samym obrazem, ale także kształtem podłoża, tak więc termin ten dotyczy także projektowania np. niezadrukowanych opakowań i innych form wykrawanych z papieru, kartonu czy też np. kształtów wycinanych z folii samoprzylepnej.

Maszyna drukarska

to podstawowe urządzenie przemysłu poligraficznego, służące do wykonywania druku na skalę przemysłową. Urządzenia mające ten sam cel w zależności od budowy, sposobów składania czcionek i drukowania ich lub wydruku na danym podłożu, mogą się całkowicie różnić od siebie - stąd też znanych jest obecnie wiele ich rodzajów. Pierwszą maszyną drukarską była prasa drukarska, wynaleziona ok. roku 600 n.e. w Chinach. W Europie druk pojawił się dopiero w latach 40. XV wieku n.e. za sprawą Gutenberga.

Maszyny drukarskie można dzielić:

- ze względu na kształt formy drukowej:
  - maszyna płaska
  - maszyna rotacyjna

- ze względu na postać podłoża:
  - maszyna arkuszowa
  - maszyna zwojowa (pot. maszyna rolowa)

- ze względu na technikę druku:
  - maszyny rotograwiurowe
  - maszyny tampondrukowe
  - maszyny offsetowe
  - maszyny światłodrukowe
  - maszyny fleksograficzne
  - maszyny typograficzne
  - maszyny typooffsetowe
  - maszyny sitodrukowe
  - maszyny do druku cyfrowego

Czcionka

to rodzaj nośnika pojedynczych znaków pisma drukarskiego, podstawowy materiał zecerski używany w technice druku wypukłego. Współcześnie czcionka drukarska została wyparta przez czcionkę komputerową, która jest obrazem pojedynczego znaku (glifu) zakodowanym w postaci bitmapowej lub wektorowej. W języku potocznym pojęcie czcionka jest używane niekiedy jako metonimia pojęcia font, który w rzeczywistości jest zestawem czcionek. Czcionka ma postać metalowego prostopadłościanu odlanego ze stopu drukarskiego. Główną część czcionki stanowi słupek. Na jego górnej (czołowej) powierzchni znajduje się wystająca główka o kształcie drukowanego znaku. Płaska powierzchnia główki stanowi tzw. oczko odbijające w trakcie drukowania znaki pisarskie.

1
2
3
4
5
6
7
Wskaż województwo
lub wybierz kategorię z listy:

MEWA Zarządzanie tekstyliami: Pełny serwis dla przedsiębiorstwa.


Ostatnio dodane firmy

INFOGRAF Sp. z o.o.

INFOGRAF Sp. z o.o.

Zobacz więcej

Spilker Polska Sp. z o.o.

Spilker Polska Sp. z o.o.

Zobacz więcej

Grafikon Druk s.c.

Grafikon Druk s.c.

Zobacz więcej

mptrzetelnipostprint-leipzigmewapoligrafiaexpoexpoopakowaniaremadays 2021