Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
DrukarniewPolsce.pl

Drukarnia Projekt S.C.

zobacz
DrukarniewPolsce.pl

Drukarnia LETICA

zobacz
Poleć nas innym
Aktualności

Laminatory – czym są? Do czego służą? Jak je wybrać?

16-10-2020


 


Laminatory to urządzenia często wykorzystywane zarówno w domach i biurach, jak i drukarniach czy też zakładach poligraficznych. Przeznaczone są do laminowania różnego rodzaju dokumentów, w tym m.in. regulaminów, kart dostępu, karnetów, identyfikatorów, dyplomów, menu, zdjęć czy też broszur informacyjnych. Nasze laminatory pozwalają pokryć folią wydruki o bardzo dużych formatach. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? I jakie laminatory warto wybrać? Sprawdź.

Na rynku można znaleźć bardzo wiele rodzajów laminatorów. Te z wyższej półki, dostępne w sklepie Emergraf, umożliwiają laminowanie druków wielkoformatowych. Przeznaczone są głównie dla przemysłu oraz dużych zakładów poligraficznych. Chętnie korzystają z nich również niektóre firmy zajmujące się przygotowywaniem materiałów marketingowych.

Laminatory – podstawowe funkcje

Maszyny do laminowania są szeroko stosowane na etapie wykańczania prac drukarskich. Używane są do nakładania folii ochronnej na papier bądź materiał winylowy. Jak się jednak okazuje, są one o wiele bardziej wszechstronne i mogą posłużyć również do dodawania efektów specjalnych (np. złoceń), a nawet mocowania papieru na specjalnych płytach, gdzie maszyna pomaga zapobiegać uszkodzeniom i ułatwia tworzenie perfekcyjnego wydruku.

Jeśli chodzi o wydruki, laminatory spełniają następujące funkcje:

  • zmniejszają ryzyko ich uszkodzenia,
  • chronią je przed wilgocią,
  • chronią je przed zalaniem,
  • zabezpieczają je przed kurzem,
  • chronią je przed blaknięciem,
  • zapewniają im większą sztywność,
  • uszlachetniają je i nadają im estetyczny wygląd,
  • podnoszą ich jakość i nadają im wyjątkowego charakteru,
  • sprawiają, że są odporniejsze na inne procesy introligatorskie,
  • chronią je przed zafałszowaniem.

Jak działa laminator?

Laminator działa przy wykorzystaniu gumowych wałków, które pomagają docisnąć do siebie poszczególne materiały - dzięki temu na wydruku pozostaje gładka folia, bez jakichkolwiek zmarszczek czy pęcherzyków. Zwykle laminatory pracują na silniku, który podają wydruk między rolkami, a gotowy, laminowany materiał wychodzi z drugiej strony.

Laminatory termiczne, czyli – innymi słowy – laminatory pracujące na gorąco, wykorzystują najczęściej podgrzewany wałek, który zapewnia trwałe, mocne połączenie laminatu z materiałem. Możesz również zaopatrzyć się w wałki pracujące na zimno, używane, gdy przedmiot, który chcesz laminować, może reagować na ciepło, jak na przykład winyl.

Na co zwrócić uwagę, wybierając laminator?

Przed wyborem laminatora, koniecznie uwzględnij kilka aspektów.

Format

Poszczególne laminatory obsługują różne rodzaje formatów. Na rynku najczęściej można natknąć się na urządzenia, które pozwalają pokryć folią dokumenty o niewielkim formacie A4. Te dostępne u nas pozwalają laminować dużo większe wydruki, nawet w formacie B3.

Szybkość laminacji

Warto zwrócić uwagę również na szybkość przeprowadzania całej operacji. Profesjonalne urządzenia, dostępne w naszym sklepie, działają szybciej niż standardowe, małe laminatory. Przykładowo, maszyny z serii Amiga 76 laminują z prędkością 25 m/min. Dla porównania, niewielki laminator do biura, Rexel LP 35HS, działa z prędkością 55cm/min. Szybsze laminowanie jest możliwe dzięki większej prędkości rolek – to z kolei zapewnia wyższą wydajność.

Jakość wałków

Dobre jakościowo wałki powinny być odpowiednio wykonane – dzięki temu wolno się zużywają i spełniają swoje zadanie przez długi czas. Powinny cechować się również małą bezwładnością cieplną, czyli szybko się nagrzewać i szybko ochładzać.

Odpowiednie ciśnienie i nacisk

Bardzo ważne jest, aby maszyna łączyła ze sobą wałki i materiały pod odpowiednim ciśnieniem – dzięki temu folia aplikowana na dany nośnik nie będzie zgnieciona. Istotna jest tutaj siła nacisku, dzięki której można laminat mocno przykleić.

Konstrukcja laminatora

Niebagatelną rolę odgrywa także konstrukcja laminatora. Aby urządzenie odpowiednio działało, musi gwarantować brak jakichkolwiek przesunięć, jeśli chodzi o mechanizmy wpływające na jakość laminowania. Aby uniknąć problemów, warto wybrać maszynę markową, która zapewni Ci najwyższą dokładność.

Awaryjność maszyn

Dobrze skonstruowane, porządne laminatory działają szybko i skutecznie, a do tego zapewniają tę samą jakość, którą gwarantowały zaraz po trafieniu do sklepów. Dlatego też warto zainwestować w maszynę droższą – dokonując zakupu tańszej, trzeba się liczyć z częstymi awariami, kosztami związanymi z naprawą oraz wymianą różnych części.

Laminatory – przykładowe modele

Poniżej opisujemy godne uwagi modele laminatorów, które różnią się od siebie przeznaczeniem oraz właściwościami.

  • Laminator Amiga 36 – przeznaczony jest do szczególnych wymogów druku cyfrowego, sprawdzi się nawet przy formatach B3, daje możliwość złocenia przy pomocy folii OTF.
  • Laminator Amiga 52 – wysokiej klasy urządzenie, przeznaczone do laminowania w krótkich seriach, wyposażone w graficzny ekran dotykowy, z którego można korzystać w sześciu językach.
  • Laminator Delta 76 – zaprojektowany został z myślą o arkuszach zadrukowanych w technologii offsetowej, w średnich i dużych nakładach.
  • Laminator Sagitta 52 – bardzo wydajne urządzenie, które wykorzystuje się do laminowania dużych nakładów o maksymalnym formacie B2.
  • Laminator Junior 36 – dedykowany jest małym drukarniom, można w nim wykorzystywać ogólnodostępne folie do laminowania, w tym te przeznaczone do wydruków cyfrowych.

 

mptrzetelnidrupapostprint-leipzigmewapoligrafiaexpoexpoopakowaniawarsawpackexpoopakowania2018remadays 2021