Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
DrukarniewPolsce.pl

Drukarnia Projekt S.C.

zobacz
DrukarniewPolsce.pl

Drukarnia LETICA

zobacz
Poleć nas innym
Aktualności

Druk książek. Jak wydrukować swoją książkę?

13-05-2020


 

Do wydrukowania własnej książki nie potrzeba podpisywania umowy z wydawcą. Można zlecić jej przygotowanie bezpośrednio w drukarni!

Aktualnie samodzielny druk książek jest coraz bardziej popularny. Wiele osób, które marzą o napisaniu i wydaniu własnej publikacji tego typu, decyduje się obecnie na zlecenie wydruku bezpośrednio w drukarniach – bez konieczności podpisywania umowy z wydawcą oraz w dowolnym nakładzie. Książki są wtedy najczęściej sprzedawane bezpośrednio przez internet, na przykład na stronie internetowej autora.

Niezależnie od tego, czy publikacja ta ma być poradnikiem poświęcona inwestowaniu czy modzie, zapisem podróży po świecie czy tomikiem wierszy, druk książek można zrealizować we własnym zakresie. Jak to zrobić?

Druk książek bezpośrednio w drukarni

Kiedyś drukarnie nie przyjmowały zleceń na druk książek od klientów indywidualnych. Wynikało to głównie z faktu, że jedyną dostępną metodą druku był druk offsetowy, który jest całkowicie nieopłacalny przy mniejszych nakładach.

Teraz jednak druk może być realizowany także jeszcze jedną metodą, a mianowicie jako druk cyfrowy. Stosuje się wtedy cyfrowe maszyny poligraficzne, które są znacznie bardziej opłacalne w użyciu przy mniejszych nakładach. Dodatkowo, zapewniają one wysoką jakość i szybkość druku.

To spowodowało, że samodzielny druk książek zaczął opłacać się bardziej – już od jednego egzemplarza. Drukarnie zaczęły także udostępniać opcję druku offsetowego w przypadku zlecenia wydruku na większe nakłady.

Jak można zamówić druk książek?

Aby zamówić druk książek, konieczne jest przede wszystkim przygotowanie jej projektu. tworzony jest on najczęściej w specjalnych programach przeznaczonych do składu publikacji. Dokładne informacje o tym, jak przygotować plik do druku, można znaleźć bezpośrednio na stronach internetowych drukarni.

Dodatkowo, przy zleceniu druku książek w drukarni konieczne jest również wybranie ich parametrów. Można wówczas określić format książki, gramaturę papieru oraz okładki, rodzaj oprawy książki – szyta, klejona, szyto-klejona, a także dodatkowe uszlachetnienie i zabezpieczenia, na przykład pokrycie okładki folią błyszczącą albo matową.

Książki najczęściej drukowane są w formatach:

  • A5 (148 x 210 mm)
  • A4 (210 x 297 mm)

Na zamówienie można zlecić także druk książek w innych formatach do wyboru.

Do druku książek stosuje się najczęściej dwa rodzaje papierów, a mianowicie tańszy papier offsetowy o gramaturze 90 g albo też papier wyższej jakości – kredowy o gramaturze 130 g. Do wykonania okładki stosuje się karton w gramaturze 250 g. Okłada może być także usztywniana.

Z dokładnymi parametrami przy zamówieniu druku książki można zapoznać się już teraz na stronie internetowej drukarni cyfrowej Studio-eM z Krakowa. Drukarnia przyjmuje również zamówienia przez internet! Studio udostępnia także gotowe makiety, które ułatwiają samodzielny skład książki.

Druk książek – ile to kosztuje?

Ceny związane z samodzielnym drukiem książek w drukarni zależne są od wielu czynników, w tym między innymi od objętości książki, jej formatu, rodzaju oprawy, gramatury papieru i okładki, zastosowanych metod uszlachetniania, techniki druku oraz od nakładu.

Symulację kosztów można wykonać bezpośrednio na stronach internetowych drukarni przyjmujących zamówienia na druk książek.

Przykładowo, zamówienie 100 sztuk książek klejonych w formacie A5 zawierających 100 sztuk stron, z papierem ekonomicznym 90 g oraz kartonową okładką 250 g pokrytą jednostronnie folią błyszczącą będzie kosztowało około 900 złotych brutto.

Wobec tego druk książek na indywidualne zamówienie w drukarni wcale nie jest związany z bardzo wysokimi wydatkami. Zatem każdy, kto marzy o wydaniu własnej książki, może teraz zrealizować to zamierzenie i samodzielnie wydać swoją publikację. Zamówienie na druk książek można zlecić także bez potrzeby wychodzenia z domu – wszystko można załatwić całkowicie online, a gotowe książki będą dostarczone pod wskazany adres!

mptrzetelnidrupapostprint-leipzigmewaremadays 2020poligrafiaexpoexpoopakowaniawarsawpackexpoopakowania2018